• Hakkari14 °C

Metin KESKİN / yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Metin KESKİN / yazar

HAKKARİ’NİN KALKINMASININ YOLU ALTERNATİF KARA YOLUNDAN GEÇER

19 Kasım 2019 Salı 14:31

       Yıllardır yapılması planlanan Hakkari-Van karayoluna alternatif olacak yolun çalışmalarına birkaç yıl önce başlandığı halde henüz tamamlanmamıştır.

Eski yolun ulaşım zorluğu ve uzaklığı nedeniyle,Hakkari merkezden başlayıp Berçelan yaylasını takip ederek Van’a kadar devam edecek alternatif bir yolun 3 yıl içerisinde bitirilip,Hakkari-Van arasındaki mesafenin 210 km’den 110 km’ye indirilmesi planlanıyordu.

 

Üzümlü sınır kapısından başlayarak sırasıyla,Geçimli,Hakkari,Durankaya,Geçitli,Yalınca bucağı oradan da Van iline uzanacak bir güzergahtan geçebilecek  bir uluslararası karayolunun yapılması,ilimizin ve yakın çevresinin kalkınmasını sağlayacaktır.Bu durum alternatif karayolun üzerinde konaklama,dinlenme,ikmal,lojistik,turistik v.b tesislerin yapılmasını sağlayıp aynı zamanda yeni istihdam olanakları sağlayacaktır.Bu durum ilimizin ekonomisini önemli oranda güçlendirip işsizlik sorununun da önemli ölçüde önüne geçecektir.

Böylelikle ilimiz,işlek yollar üzerinde olan şehirler gibi ekonomik anlamda önemli bir avantaj yakalayacaktır.Bu durum ilimize ekonomik anlamda bir stratejik değer kazandıracaktır.Böylelikle ilimiz uluslararası taşımacılıkta,Irak ve çevresindeki diğer ülkeler ile ülkemizin diğer illeri arasında bir transit geçiş görevini yerine getirecektir. Karayolları şehirler ve diğer yerleşim yerleri için can damarı demektir.Nefes demektir.

İlimiz Hakkari’nin geçmişten günümüze kadar gelen en büyük sorunlarından biri ulaşım sorunudur.Özellikle Hakkari’den Van’a seyahat eden insanlarımız yolların çok virajlı ve arazinin engebeli olmasından dolayı yaptıkları seyahatlerden çok yıpranmaktadırlar.Bununla beraber acil olan hastaların Van’a nakillerinin çok zor olması ilimiz sakinlerini canından bezdirmektedir.

 

İlimizin coğrafi durumu, çevre illere göre çok engebeli olmasından dolayı izole olmuş durumdadır.Bu da yöre halkının işsiz kalmasına neden olmuştur. Bu durum,halkın sanayisi gelişmiş başka illere göç etmesine neden olmuştur.

 

 

Bu karamsar tablonun ortadan kaldırılması için yetkililerin bir an önce bu konuya el atması büyük önem arz etmektedir.İlimizin sınırlarının iki ayrı ülkeye sınır olması ilimizin ulaşım yönünden ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve stratejik bir konumda olduğunu gösteriyor.İlimizin coğrafik yapısının zorluğuna mahkum edilmesi,bölge sakinlerinin ekonomik kaybına ve ilimizin her anlamda geriye gitmesine sebeb olacaktır.İzole edilmiş bir şehir yerine,coğrafyasının zorluğunu aşmış ve eşsiz güzellikte doğasıyla bütünleşmiş bir il yaratmak için bütün yetkili mercilere ve duyarlı halkımıza buradan çağrı yapalım.

Uluslararası karayolları üzerinde kurulu bir Hakkari yaratalım.

 

Bu yazı toplam 58053 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari Halkın Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim