• Hakkari-1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lazer epilasyon sonrası güneşe dikkat
19 Temmuz 2017 Çarşamba 11:59

Lazer epilasyon sonrası güneşe dikkat

Dermatoloji Uzmanı Dr.Mahmut Sami Metin, lazer epilasyon yaptıranların güneşe dikkat etmesi gerektiğine dikkat çekerek, seanslar sonrasında yüksek korucu güneş kremleri kullanılması gerektiğini vurguladı.

Batman’da özel bir hastanede görevli Mahmut Sami Metin, lazer epilasyon yaptıranlara güneşe dikkat etmeleri konusunda uyarılarda bulundu. İstenmeyen tüylere kalıcı çözüm bulmak isteyenlerin estetik kaygılarının gittikçe önem kazandığını ifade eden Metin,

“Kişisel bakımın en önemli göstergelerinden biri olan kıl sorununa uzun vadeli kalıcı çözüm bulmak adına lazer epilasyon kullanımı son 20 yıl içerisinde gittikçe önem kazanmış ve kullanım sıklığı gittikçe artmıştır. Gelişen teknolojiyle beraber lazer de çeşitlilik göstermektedir. İlk ortaya çıkan lazerler 1996-1997 yılında Alexandrite lazer çeşitleridir.

Sonrasında İPL lazer epilasyon, iğneli lazer epilasyon, Ndyağ lazer epilasyon, diode (ütüleme) lazer epilasyon kullanılmaya başlanmıştır. Bunlardan özellikle diode lazer epilasyon etkili olması, ağrısız olması, leke bırakmaması, 4 mevsimde de uygulanabiliyor olması kadın ve erkekte özellikle koyu tenlilerde daha kolay uygulanabilir olması nedeniyle bir adım öne çıkmaktadır.

Halk arasında diode (ütüleme) denmesinin nedeni işlem sırasında lazer epilasyon ünitesinin hastanın epilasyon yapılacak bölgesinde ileri geri hareket ettirmesinden kaynaklanmaktadır. Dieod lazerler çok etkili saniyede 10 atış yapabilen tüm vücut yüzeyine yaklaşık 45 dakikada epilasyon yapıp temizleyecek kadar etkili lazerlerdir. Ortalama 4-6 haftada bir yapılan 6-8 seanslı lazer epilasyon yeterli olmaktadır” dedi.

“İlk 24 saat sıcak su kullanılmamalı”

Lazer epilasyon sonrası ilk 24 saat içerisinde hastaya sıcak suyla banyo yapmamasını önerdiklerini anlatan Dr. Metin, “Nemlendirici lazer epilasyon yapılan bölgeye kesinlikle kullanılmalı. İPL lazerle ve dieod lazerle yapılan işlem sonrası hastada hassasiyet oluşmadığı için bir gün sonra, eğer deri bölgesinde hassasiyet oluştuysa 1 hafta sonra güneşlenebilir.

Lazer epilasyon seansları arasında güneşlenme için de hastalara kaliteli yüksek koruyucu güneş krem kullanmalarını öneriyoruz. Lazer epilasyon tüm hasta grupları için kullanılabilir, çünkü diğer işlemlere göre ağdaya göre ya da tüy dökücü kremlere göre uzun vadeli kalıcı olması nedeniyle aslında ekonomik bir işlemdir ve etkileri hastayı kalıcı olduğu için rahat ettirir” ifadelerini kullandı.

“Kış aylarında daha çok rağbet var”

Bir epilasyon merkezinde teknisyen olarak çalışan Fatma Aksünger ise lazer epilasyona kış aylarında daha çok rağbet olduğunu söyledi. Aksünger, "Özellikle tatil amaçlı bir yerlere giden hastalarımız daha güzel görünmek ve daha pürüzsüz görünmek için önceden jilet ve makine ile güzel görünmeye çalışırken artık daha bilinçli oldu.

Lazere yönlenmeye başladılar. Artık kadınlara nazaran erkeklerin, daha çok rağbet ettiğini görmekteyiz. Müşterilerimiz de bir çekingenlik var. Herhangi bir cilt lekesiyle karşılaşabilir miyiz diye. Fakat böyle bir durum söz konusu değil. Güneş keremini öneriyoruz. 3 saatte bir güneş kremi sürülmesi halinde hiç bir sıkıntıyla karşı karşıya kalmayacaklar" şeklinde konuştu. İHA

Bu haber toplam 1965 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İHALE İLANLARI
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari Halkın Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim