• Hakkari23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Genç hafızlık bölge yarışması Hakkari'de yapıldı
24 Mayıs 2023 Çarşamba 17:21

Genç hafızlık bölge yarışması Hakkari'de yapıldı

Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün Anadolu İmam Hatip Liseleri ve İmam Hatip Ortaokul arasında düzenlediği "Genç Hafızlar" Hafızlık Yarışması Bölge finali Hakkari'de yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü koordinesinde, İmam Hatip Ortaokulları ve Anadolu İmam Hatip Liseleri arasında, her yıl düzenlenen “Kur’an’ın Genç Muhafızları”, hafızlık bölge finali, Hakkari İl Milli Eğitim Müdürlüğü organizasyonunda, Merkez Ulu Camii’de yapıldı.

 Yarışmaya; Hakkari, Diyarbakır, Şırnak, Van ve Bitlis illerinden 10 öğrenci katılım sağladı. Hakkari ortaokul kategorisinde, Seyyit Taha İmam Hatip Ortaokulu, liselerden TOBB Hüseyin Çelik Anadolu İmam Hatip Lisesi temsil etti.  Kur’an’ın Genç Muhafızları (Hafızlık) yarışmasında, ortaokul kategorisinde 4, lise kategorisinde ise 5 olmak üzere toplam 9 öğrencinin katıldığı bölge finali büyük ilgi gördü.

Yarışma Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Açılış konuşmasını yapan Hakkâri Milli Eğitim Müdürü Bilal Gür, bir imam hatip mezunu olarak, bölge yarışmasının ilimizde yapılmasının gururunu, mutluluğunu ve heyecanını yaşadığını belirterek vesile olanlara ve emeği geçenlere teşekkür etti. 

 İlk emri "Oku" olan bir dinin mensuplarının işe önce kendi kitaplarını okuyarak başlamaları gerektiğini vurgulayan Müdür Gür "Ülkemizde, Bakanlığımızın politikaları sonucunda, tüm okullara getirilen seçmeli dersler sayesinde, evlatlarımıza, okullarında Kur'anı öğrenme imkanı sağlandı.

Çocuklarımızı Kur'an eğitimi konusunda teşvik ederek, bu imkanları en güzel şekilde değerlendirmeliyiz. Ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizdeki imam hatip okullarımız da Milli Eğitim Bakanlığı’mızın öncülüğünde ve Valimiz Sayın İdris Akbıyık’ın himayelerinde, özellikle Kur'an-ı Kerim eğitim ve öğretimi konusunda, çok önemli ve hayırlı hizmetlere imza atıyorlar. Yüce Allah, hafızlarımızın sayısını artırarak onları, Anadolu topraklarının Mevlana'sı, Yunus Emre'si, Hacı Bektaşi Veli'si, Veysel Karani'si olmasına vesile kılsın,” dedi. 

   MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı İhsan Erkul ise, 40 yılı aşkın süredir bu yarışmaların tertip edildiğini ifade ederek, "Bugün Hakkari’de, Genç Muhafızlar Yarışması Bölge Finali’ni icra ediyoruz. Genel Müdürlük olarak bu yarışmayı, Hakkari’de planladık. Burada finallere kalan öğrencilerimiz, Allah’ın izniyle Kur’an sesleriyle adeta gönüllerimizi fethedecekler. Öğrencilerimizin her birini ayrı ayrı tebrik ediyor, başarılar diliyor, Sayın Valimize ve bu anlamlı çalışmaya katkı sağlayan kıymetli meslektaşlarımıza, teşekkür ediyorum,” dedi.

Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, yarışmacılara ödüllerini takdim ederken," Milletimiz, tarihi boyunca hafız yetiştirmek için büyük gayret göstermiş; müesseseler ve vakıflar ihdas etmiş. Bugün de Milli Eğitim Bakanlığımız, her yıl geleneksel hale getirdiği güzel bir program için burada toplandık dedi.

Akbıyık,"Bu manevi atmosfer içerisinde sizlerin aranızda bulunmaktan çok mutlu oldum. Hafızlık okullarımız sayesinde, hafızlık eğitimi alan çocuklarımızın örgün eğitimden de geri kalmamaları için başarılı bir model oluşturuldu. Bugün, burada bu okullarımızın da meyvelerini topluyoruz.

Hakkari’miz, hafızlık açısından önemli bir merkez ve kuvvetli bir geleneğe sahip. Bu şehirde yüzyıllar boyunca hafızlar yetişmiş bundan sonra da yetişmeye devam edecek. Hafız öğrencilerimizi tebrik ediyor,  onlara destek veren ailelerine, eğitmenlerine ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum,” diye konuştu.  

 Yapılan konuşmaların ardından, Jüri Komisyon Başkanı İl Müftüsü İsmail Fakirullah, komisyon üyeleri; Kur’an Kursu Öğreticisi Enver Kaya, Din Hizmetleri Uzmanı Devlet Cindioğlu, Vaizler Savaş Tokgöz ve M.Arif Çiftçi gözetiminde yapılan yarışmada ortaokul kategorisinde; Bitlis-Tatvan S.Alparslan İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Yusuf Şalumlu 1. (birinci) oldu. Lise kategorisinde, Diyarbakır Kayapınar M.A. Ersoy AİHL öğrencisi Ramazan Çalışkan 1. olarak, Kütahya Tavşanlı’da düzenlenecek olan Türkiye finaline katılmaya hak kazandı.

Ortaokul kategorisinde diğer dereceler:
Cizre Ş.Ö.Halisdemir İHO Barış Acar 2. olurken, Ayetullah Akdoğan/Hakkari Seyyit Taha İHO-3. ve Yusuf Geylani-Fevzi Şengül İHO-4.oldu.

Lise kategorisinde diğer dereceler: Van İpekyolu 15 Temmuz Ş.AİHL:Abdullah Kücükyol 2. Ferdi Yiğit İHL’den Yılmaz Mutlu ise 3.oldu. Dereceye giren öğrencilerin ödüllerini, Valimiz Sayın İdris Akbıyık ve protokol tarafından verildi.

  İlahi korusunun ilahiler seslendirdiği ve toplu fotoğraf çekimiyle sona eren bölge finaline Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, Vali Yardımcısı Talha Battal, Din Öğretim Genel Müdürlüğü Eğitim Ortalamalarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirme Daire Başkanı İhsan Erkul,

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü  Eğitim Politikaları Daire Başkanı Abdulhalik Baş, Van Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, Hakkari il Milli Eğitim Müdürü Bilal Gür, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, AK Parti Genel Merkez Disiplin Kurulu üyesi, Teşkilat Koordinatörü Av. Abdulmecit Tarhan,

AK Parti İl Başkanı Av. Zeydin Kaya, Başkan Yardımcısı Naif Karaman, AK Parti merkez ilçe Başkanı Cumhur Demir, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Nurettin Fırat, Hakkari İl Müftüsü  İsmail Fakirullahoğlu, İHH Hakkari İl Başkanı Orhan Temel, Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Kerim Yaşar ve milli eğitim şube müdürleri katıldı.2-20230524172448.jpg3-20230524172448.jpg1-20230524172448.jpg

Bu haber toplam 494 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İHALE İLANLARI
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari Halkın Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim