• Hakkari20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hakkari’de ayılara karşı ‘Elektroşoklu çit’ tedbiri
29 Temmuz 2020 Çarşamba 11:49

Hakkari’de ayılara karşı ‘Elektroşoklu çit’ tedbiri

Hakkari'de pek çok yöntem denemelerine rağmen kovanlarını ayılardan koruyamayan arıcılar, çareyi kovanların çevresini güneş enerjisi ile çalışan elektroşoklu çit ile çevirmekte buldu.

Hakkari'de arıcılar, "beleşçi" olarak nitelendirdikleri ayıların kovanlarına zarar vermesini önlemek için ilginç yöntemler deniyor.

Hakkari Merkeze bağlı Bay Köyünde 20 yıldır arıcılık işi yapan Ayhan Beyter, her yıl 20 -25 arısını ayılara kaptırınca çareyi güneş enerjisi ile elektroşoklu çit sisteminde buldu.

Beyter, kurduğu sistem ile hem arılarını koruduğunu hem de başka arıcılara yardımcı olduğunu söyledi.

Sistemi kurmadan önce ayıların her defasında kovanlarına saldırdığını ve tahrip ettiğini belirten Beyter, "Hakkari Bay köyü yaylasında arıcılık ile uğraşıyorum. Yıllardır ayıdan çok zarar gördük. Geçen sene elektronik çit sistemini devreye soktuk. Şok ile ayıyı arıdan uzaklaştırıyor” dedi.

Elektroşok sistemi ile ilgili bilgi veren Beyter, “Bu sistem sensörlüdür. İsterse gece çalışıyor isterse gece gündüz çalışıyor. Biz sadece gece devreye sokuyoruz. Sensör karanlık bastığında devreye giriyor. Aydınlık olduğunda devre dışı oluyor. Güneş paneli ile güneşten aküyü dolduruyor. Aküden cihaza cihazdan tellere enerji veriyor. Arının etrafını komple 3 telle sarıyoruz. Galvanizli tel ayı geliyor bu tele tuzak olduğunu biliyor. Bir dokundu mu elektroşok olduğunu anıyor. Geri kaçmaya çalışıyor zarar vermiyor sadece şok verip korkutuyor” ifadelerini kullandı.

Bu sistem ile ayıdan kurtulduklarını anlatan Beyter, sistemi bağ bahçe işi ile uğraşan ancak ayı ve domuz gibi yabani hayvanlardan şikayetçi olan çiftçilere de önerdi ve şunları söyledi: “Arılarımız şuan gayet rahat çalışıyor, bu sıkıntıdan kurtulduk. Geçen sene ilk elektroşok sistemini kendi arılığımda kurdum. Bunu arkadaşlara da tavsiye ettim. Yaklaşık 40 arıcıya bu çit sistemini kurduk. Kurduğumuz arıcılar memnun. Artık arılar ayıdan zarar görmüyor. Bunu sadece ayılara karşı değil bağ ve bahçe için domuza karşı diğer yabani hayvanlara karşı öneriyoruz. Halkımız için çok faydalı bir çit sistemidir”objetif haber

35-001.jpg37.jpg33-018.jpg34-002.jpg

Bu haber toplam 455 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İHALE İLANLARI
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari Halkın Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim