• Hakkari3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İŞKUR, HAKKARİ’DE COVİD19’UN ETKİLERİNİ ARAŞTIRACAK
22 Ekim 2020 Perşembe 16:26

İŞKUR, HAKKARİ’DE COVİD19’UN ETKİLERİNİ ARAŞTIRACAK

Hakkari Çalışma ve İş Kurum’u, "İş Gücü Piyasası Araştırması (İPA)" programı kapsamında kentin iş gücü piyasasının ve COVİD 19’un etkilerinin analizini ortaya çıkarmak için çalışma başlattı..

Hakkari Çalışma ve İş Kurumu İl müdürlüğü “İş Gücü Piyasası Araştırması (İPA)” programı kapsamında kentin işgücü piyasasının analizini ortaya çıkarmak için işverenlerle biraraya gelecek.

İşgücü Piyasası Araştırması (İPA) ile ilgili açıklama yapan İŞKUR İl Müdürü Ahmet Kızılkaya; 9 Ekim 2020-6.11.2020 tarihleri arasında İş ve meslek danışmanlarının bizzat işverenleri ziyaret ederek gerçekleştirecekleri bu çalışmayla Hakkari’nin iş gücü piyasasının analizinin yapılacağını, açık iş oranının hesaplanacağını ve sektörlerin işgücü ihtiyacının tespit edileceğini söyledi.İŞKUR olarak, özellikle Covid 19 Pandemi süreci sorunlarının işverenlerimize ve işgücü piyasasına etkilerini görmek,  işverenlerimizin sıkıntılarını öğrenmek, yardımcı olmak amacıyla ,Hakkari’de işverenleri ziyaret edeceklerini ve işgücü piyasasında ihtiyaç duyulan meslekleri yerinde tespit edeceklerini belirten Kızılkaya, “Hakkari’nin iş gücünün yapısı, sektörler bazında çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan iş gücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, temininde güçlük çekilen meslekler ve güçlük çekme nedenleri, 2021 yılında iş gücü piyasasında mesleki değişim beklentilerine ilişkin bilgileri derleyeceğiz” dedi.

Bu çalışma ile birlikte Hakkari işgücü piyasasının fotoğrafını çekeceklerinin altını çizen Kızılkaya, araştırmanın bilimsel verilere dayanacağını kaydederek, “Uluslararası sektörel ve mesleki sınıflandırmalar kullanılarak yapılacak araştırmada tamsayım yöntemi ile çalışılacaktır. Çalışma, başından sonuna kadar genel müdürlükte konusuna hakim, güçlü bir ekiple koordine edilecektir. Saha çalışması Hakkari’de Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile birlikte tespit edilen toplam 159 iş yerinde gerçekleştirilecektir. Çalışma sonucunda il düzeyinde sektörel ayrımlı istatistiksel olarak anlamlı tahminler üretilecektir. Çalışmanın sonuç raporunda Hakkari işgücü piyasası arz ve talep yönüyle ele alınacaktır. Araştırma marifetiyle, aktif istihdam politikalarının, özellikle işgücü yetiştirme kurslarının tespit edilen ihtiyaçlara göre açılması planlanmaktadır. Araştırmanın, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, çalışma hayatının tüm aktörlerine, sivil toplum örgütlerine, üniversitelere, araştırmacılara ve tüm kamuoyuna faydalı olması beklenmektedir” diye konuştu

Bu haber toplam 3518 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İHALE İLANLARI
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari Halkın Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim