• Hakkari-8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müdür Kaya'dan Engelliler Günü Mesajı
02 Aralık 2021 Perşembe 17:39

Müdür Kaya'dan Engelliler Günü Mesajı

Hakkari Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Salih Kaya, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

HAkkari Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Salih Kaya, Toplumumuzun bir parçası olan engelli vatandaşlarımızın yaşam standartlarının geliştirilmesi, topluma kazandırılması ve toplumsal bilinç oluşturulması amacıyla 3 Aralık 1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Engelliler Günü” olarak kabul edilmiştir dedi.

Kaya mesajının devamında," Engellilik konusu, yalnızca engelli bireyleri ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren önemli bir konudur. Engellilik, sosyal hayatı engelleyen bir kusur değil, desteklenmesi gereken bir durum olarak kabul edilmeli ve her fırsatta onları kucaklayarak, eşit ve değerli birey olduklarını göstermeliyiz.

Hepimizin bir engelli adayı olduğundan hareketle, ulaşımdan eğitime, çalışma hayatından sağlık hizmetlerine varıncaya kadar her alanda engelli kardeşlerimiz için sorumluluğumuzu yerine getirmeliyiz.

Engelli vatandaşlarımızın toplum içinde yaşama sevincini yitirmeden mutlu bir yaşam sürdürmeleri için çaba göstermek, onlara ulaşarak, sorunlarına sahip çıkmak devletin ve toplumun en önemli sorumluluklarından biridir.

Engelliler hakkında yapılan yasal düzenlemeler ile kamu hizmetlerinde kaydedilen gelişmeler onların önlerindeki hukuki, sosyal ve fiziki pek çok engeli ortadan kaldırmıştır. Bizler de, hiçbir engelliliğin bilerek ve isteyerek olmadığını unutmadan, her normal insanın da bir engelli adayı olduğu gerçeğini aklımızdan çıkarmadan, engelli vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne katkıda bulunarak onlara yardımcı olmalıyız.

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait mevcut resmî yapılar, mevcut tüm yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel alt yapı alanları ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılmış ve umuma açık hizmet veren her türlü yapılarda erişilebilirlik standartlarının uygulanmasının takip edilmesi ve denetlenmesi amacıyla valiliğimizce oluşturulan kamu ve engelli temsilcilerinden oluşan “Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu” tarafından gerekli çalışmalar ve denetimler devam etmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, engelsiz bir gelecek için mücadele eden tüm bireylerin, önündeki engelleri azimle, inançla aşan tüm engelli kardeşlerimin ve ailelerinin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü içtenlikle kutluyor; aileleriyle birlikte sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir hayat diliyorum" dedi.Halkın SESİ

Bu haber toplam 199 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İHALE İLANLARI
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari Halkın Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim