• Hakkari4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uz. Dr. Kara "Aşı emziren kadınlar için güvenlidir"
07 Ekim 2021 Perşembe 14:23

Uz. Dr. Kara "Aşı emziren kadınlar için güvenlidir"

Hakkari Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Uğurcan Kara, Kovid-19 aşısının hamile kadınlar ve emziren anneler için güvenli olduğunu söyledi.

Hakkari Devlet Hastanesinde  1-7 Ekim Emzirme Haftası dolayısıyla hastanenin giriş  katında  kurulan stantta  ziyaretçiler anne sütü hakkında bilgilendirildi.

Stantta vatandaşlara hafta ile ilgili hazırlanan broşürler dağıtıldı, doktor ve hemşireler annelere, anne sütünün önemi, özellikleri, faydaları ve emzirme süresi hakkında detaylı bilgiler veridi.

Başhekim Uz. Dr. Uğurcan Kara, gazetecilere, hafta kapsamında kurdukları stantta kentteki annelere bilgi vermek için bir araya geldiklerini ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) bebeklerin doğumdan sonra ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelerini ve uygun besinlere 6. aydan başlanarak emzirmenin en az iki yaşına kadar sürdürülmesini önerdiğini belirten Kara, salgınlarda da anne sütü ile beslenmenin korunması ve sürdürülmesinin önemli olduğunu söyledi.

-Kovid-19 pozitifliği esnasında da anne sütü kesilmemeli
Kara,”Anne sütünün eşsiz besinsel özelliklerinin yanı sıra bağışıklık sağlayıcı, güçlendirici ve enfeksiyonlara karşı koruyucu özellikleri de bulunuyor. Salgınlar sırasında genel olarak anne sütü ile beslenme kesilmemeli ya da ara verilmemelidir.

Salgın sırasında annenin Kovid-19 pozitifliği gibi çeşitli nedenlerle emzirmeyi kesmesi, çocuğun bağışıklık sağlayıcı bileşenlerden yaralanmasını engelleyerek çocuğu daha fazla riske sokabilmektedir. Hastanede tedavi gören Kovid-19'u pozitif olan annenin bebeğinin anne sütü ile beslenmesini sağlanmalıdır.

Hastanede yakan annelerin bebeklerini yanlarında emzirmesi anne ve takip eden sağlık ekibinin değerlendirmesin göre uygulanmalıdır."

-Covid-19 aşısının hamile kadınlar ve emziren anneler için güvenlidir
  Biontech aşısının hamile kadılar ve emziren annelerde, hamile olmayan veya emzirmeyen kişilerde olduğu gibi aynı korucu etkiye sahiptir” dedi.

Çocuk Uzmanı Yasemin Tulun ise,  5,5 aylık bebeği olduğunu ve yakın zamanda 3. doz aşısını yaptırdığını ve herhangi bir yan etkiyle karşılaşmadığın ifade ederek, bebeğini korumanın tek yolunun aşı olduğunu ve tüm annelere aşı yaptırmasını önerdiğini söyledi. iha3-713.jpg2-20211007142715.jpg1-20211007142715.jpg

Bu haber toplam 158 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İHALE İLANLARI
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari Halkın Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim