• Hakkari5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vali Çelik, Berçelan Yaylasını turizme kazandıracağız
16 Eylül 2023 Cumartesi 16:41

Vali Çelik, Berçelan Yaylasını turizme kazandıracağız

Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünü ziyaret etti. Kentin turizm potansiyelinin ele alındığı toplantıda Berçalan Yaylası'nın turizme açılması için çalışma yapılacağı bildirildi.

Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik, Vali Yardımcısı Tayyar Emre Mahmutoğlu ile birlikte İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünü ziyaret ederek İl Kültür ve Turizm Müdürü İdris Ağacanoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Reşit Düzgeç, Şube Müdürü İsmail Ağacanoğlu, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Haşim Bozdoğan, Yüksekova İlçe Halk Kütüphanesi Sorumlusu Hamil Özpazar, Şemdinli İlçe Halk Kütüphanesi Sorumlusu Behram Töre, Çukurca İlçe Halk Kütüphanesi Sorumlusu Zeyyad Derin ile birlikte toplantı yaptı.

Yapılan toplantıda, Hakkari Atatürk Kültür Merkezi binasının depreme dayanıksız olması sebebi ile Kültür Merkezi fonksiyonları taşıyan yeni bir İl Halk Kütüphanesi binası yapılması ile ilgili proje, Hakkari Selahaddin Eyyubi Kültür Merkezinin Depreme dayanıksız olması sebebi ile Yüksekova İlçesinde Kültür Merkezi fonksiyonları taşıyan yeni bir İlçe Halk Kütüphanesi binasının yapılması ile ilgili proje, Derecik İlçesinde, İlçe Halk Kütüphanesi binası yapılması ile ilgili proje,  Durankaya ve Esendere Beldelerine Belde Şube Kütüphanelerinin açılması ile ilgili projeler ele alınarak, yapılabilecek çalışmalar değerlendirildi.

"Hakkari’ ye gelen turist sayısı arttı"

İl Kültür ve Turizm Müdürü İdris Ağacanoğlu, Vali Çelik’e Hakkari’ye 2016 yılında gelen yabancı turist sayısının bin 905 kişi, yerli turist sayısının 30 bin 667 kişi olmak üzere toplam 32 bin 572 olduğunu belirterek, bu sayının 2022 yılında 5 bin 070 kişi yabancı turist, 110 bin 487 kişi yerli turist olmak üzere toplam115 bin 557 kişi olduğunu söyledi.

Toplantıda, Berçelan Yaylasının turizme kazandırılıp, Hakkari'de düzenlenen festivallerin kapsamının genişletilerek turizm alanında Hakkari’nin daha ileri bir noktaya taşınacağı belirtildi.1-20230916164511.jpg2-20230916164511.jpg

Bu haber toplam 385 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İHALE İLANLARI
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari Halkın Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim