• Hakkari20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
VAN’DA DOĞU ANADOLU YEREL   GAZETELER  BULUŞMASI
30 Mart 2021 Salı 22:13

VAN’DA DOĞU ANADOLU YEREL GAZETELER BULUŞMASI

Van’ın ev sahipliğinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Basın İlan Kurum (BİK) ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) organizesiyle Doğu Anadolu Yerel Gazeteler Buluşması gerçekleştirildi.

Bir otelde gerçekleştirilen toplantıya Vali Mehmet Emin Bilmez, BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, BİK Van Şube Başkanı Mevlüt Uluçamlıbel, Van, Hakkari, Bitlis ve Muş ilinden yerel gazete temsilcileri katıldı.

 Programda konuşan Vali Mehmet Emin Bilmez, yerel basının önemine dikkat çekerek bu toplantıya ev sahipliği yapmanı kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

 BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran’ın ekibiyle birlikte burada olmasının çok kıymetli olduğunu belirten Vali Bilmez, “Sorunların birinci ağızdan dinlenmesi ve bölgedeki gazetecilerin bir araya gelmesi de çok önemli. Çünkü hepinizin sorun ve sıkıntıları aynı.

 123456-002.png

Sizler çok önemli bir kamusal görev yapıyorsunuz.  Siz kamunun gözü, kulağısınız. Bölgede olanları karar alıcılara aktarma sorumluluğunuz var” dedi. Yapılan haberlerin toplumu ayrıştıran değil bütünleştiren olmasının önemine dikkat çeken Vali Bilmez, “Biz bir ailenin, aşiretin, ilin, ülkenin mensubu olabilirsiniz. Ama ülkemizin bütünlüğünü, birlik ve beraberliğini birlikte tesis etmeliyiz. Toplumu ayrıştıran değil bütünleştiren haberler yapmalıyız. Yanlışları da göreceğiz. Ama insanları fikirlerinden, yaşam tarzlarından dolayı ayrıştırmayacağız, saygı göstereceğiz. İlimizin, bölgemizin, ülkemizin menfaatini her şeyin üstünde tutmalıyız. Bu ülkenin bütünlüğü içinde hareket eden herkese saygı göstermeliyiz” şeklinde konuştu.

 Van’da çok köklü yerel gazetelerin olduğunu hatırlatan ifade eden Vali Bilmez, konuşmasını şöyle tamamladı.

“Bu buluşma bölgenin ve gazetelerin dönüşümüne olumlu yönde büyük katkı sunacaktır. Bu toplantı bizlerde birliktelik te oluşturur inşallah. Bu toplantıların bölgedeki farklı illerde de olması önemli. Bu toplantıda elde edilen çıktılar yöneticilerle paylaşılırsa yol gösterici olur.”

 BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray’ın da konuşma yaptığı toplantıda, yapısal ve dijital dönüşüm sürecinde Basın İlan Kurumunun faaliyet ve çalışmaları, yapısal ve dijital dönüşüm sürecinde yerel gazeteler, riskler ve fırsatlar konuları tartışıldı.whatsapp-image-2021-03-30-at-22.01.36.jpeg

“Pandemi sürecinde yerel basınımızın hep yanındaydık”

Basın İlan Kurumu olarak, “Yerel Medyada İnternet Haberciliğinin Geliştirilmesi, Yerel Medyada Reklamcılığın Geliştirilmesi, Dijitalleşme ve Sosyal Medya Yönetimi” konulu eğitimlerle basın kuruluşlarının dijital dönüşüme adapte olmasını sağlayacak bilginin ve gerekli altyapının hazırlanması için sürekli olarak çalıştıklarını belirten Genel Müdür Rıdvan Duran, iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmenin, habercilik mesleğinin icrasını kolaylaştırmanın yanında, gazetelerin, internet mecrası sayesinde daha geniş kitlelere ulaşarak, yeni gelir elde edebilecek fırsatların oluştuğunun altını çizdi.

Pandemi sürecinde Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulunun aldığı erken dönem tedbir kararlarının 2021 yılında da devam edeceğinin bilgisini veren Duran, ev sahiplikleri ve desteklerinden ötürü başta Van Valisi Mehmet Emin Bilmez olmak üzere programın düzenlenmesinde pay sahibi olanlara teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

‘’Program sonunda nitelikli bir rapor ortaya çıkarılacak’’

Van, Bitlis, Hakkari ve Muş illerinde resmi ilan yayınlama hakkını haiz gazete temsilcilerinin katıldığı programda, son yıllarda hızla yaygınlaşan internet ve ona bağlı gelişen teknolojiler ile küresel salgından kaynaklı ekonomik kayıplara karşı, dijital mecraların doğru kullanımı ve fırsatların değerlendirilmesini içeren, moderatörlüğünü İletişim Danışmanı Cihat Zafer Demirel’in yaptığı, panelistlerin ise BİK İlan Hizmetleri Müdürü İdris A. Çam, BİK Kurumsal İletişim Müdürü Türker Çeltik ve BİK İnsan Kaynakları Şefi Cenk Koray Doğan’ın olduğu “Yapısal ve Dijital Dönüşüm Sürecinde Yerel Gazeteler: Riskler ve Fırsatlar” konulu panel düzenlendi.

Haber: Neçirvan KESKİN

Bu haber toplam 2439 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İHALE İLANLARI
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari Halkın Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim