• Hakkari20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakanlık gündeminde: Sektörel asgari ücret sistemi mi geliyor?
23 Kasım 2021 Salı 16:47

Bakanlık gündeminde: Sektörel asgari ücret sistemi mi geliyor?

Asgari ücret için işveren kesiminin 3 bin 500 lirayı kabul ettiği, hükümetin ise bu rakamı yükseltmek için temasları sürdürdüğü konuşulurken, riskli meslekler için de standart asgari ücretin üzerinde bir rakam belirleneceği ve hatta sektörel asgari ücret

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının, asgari ücret ile ilgili farklı sektörlerdeki işçi, işveren, yönetici, esnaf gibi kesimlerden yaklaşık 2500 kişi ile yaptığı yaptığı anket çalışması tamamlandı. Bakanlığın, asgari ücret tartışılırken, önceki yıllardan farklı olarak sektörlere göre kademeli bir ücretin belirlenmesi önerisini gündeme aldığı söyleniyor.

Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre; Standart asgari ücret için işverenin 3.500 lirayı kabul ettiği, hükümetin bu rakamın üzerine çıkılması için temasları sürdürdüğü, özellikle riskli mesleklerde standart asgari ücretin üzerinde bir rakamın belirleneceği bildirildi.

Hürriyet Gazetesi'nden Nuray Babacan'ın aktardığına göre de; bakanlık, sektörel asgari ücret uygulamasını da değerlendiriyor. Bu kapsamda, belirlenecek asgari ücretin enflasyonun ne kadar üzerinde olacağına dair alternatifler konuşulduğu söyleniyor. Enflasyon artı 8-10 puan önerilerinin değerlendirildiği, bunun da 3 bin 600 lira civarında bir tutar edeceği tahmin ediliyor.

HÜKÜMET ASGARİ ÜCRETTEN VERGİNİN KALDIRILMASINI DESTEKLEMİYOR

Asgari ücretli için işverene verilen 75 liralık prim desteğinin artırılması konusunda da hazırlık yapıldığı belirtildi. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in, katıldığı toplantılarda vergi kesintisinin kaldırılması önerilerine "Bu tartışmalar doğru değil, mümkün de değil. Bu kesintilerle çalışanların sağlık harcamaları, sosyal güvenlik giderleri karşılanıyor" dediği bildirildi. Asgari ücretten verginin kaldırılması tartışmaları ise hükûmet cephesinde destek bulmadı.Öte yandan, Bakan Bilgin’in ocakta Meclis’e getirileceğini açıkladığı 3600 ek gösterge düzenlemesi için alternatifli taslaklar üzerinde çalışma yapıldığı belirtildi. 3600 ek gösterge konusunda lise-üniversite mezunu çalışan ayrımına gidileceği öğrenildi. Yapılan toplantılarda "Lise mezunu ile üniversite mezunları aynı göstergeden maaş alamazlar. Genel bir düzenleme yapılması doğru olmaz" görüşü ön plana çıktı. Ek gösterge konusunda yeni bir tanımlamaya gidileceği ifade ediliyor. Bu arada emekli maaşlarındaki artış konusunda yapılan çalışmalarda da iki farklı öneri tartışılıyor. Buna göre maaşı 2 bin veya 2.500 liranın altında olanlara seyyanen zam yapılmasının yanı sıra, asgari ücrette olduğu gibi enflasyonun üzerinde bir artışa gidilmesi formülü masada yer alıyor. BASINDAN

Bu haber toplam 627 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İHALE İLANLARI
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari Halkın Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim