• Hakkari30 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ASDEP tanıtım toplantısı yapıldı
26 Ekim 2017 Perşembe 12:28

ASDEP tanıtım toplantısı yapıldı

Hakkari’de Aile ve Sosyal Destek Projesi (ASDEP) tanıtım toplantısı yapıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Konferans salonunda düzenlene tanıtım toplantısı Hakkari Vali Yardımcısı Bekir Abacı başkanlığında yapıldı.

Toplantıya İl Özel İdare Genel Sekreteri Osman Kızılban, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Akif Bildirici, İl Müftüsü Faruk Gürbüz Türkiye İş Kurumu İl Müdürü Ahmet Kızılkaya, İl Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgun, İl Sağlık Müdürü Hamdullah Kara, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Edip Alan, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Vedat Ali Ertuş, Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşit Güldal, imamlar ve muhtarlar katıldı.

Burada konuşan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Akif Bildirici, Aile Sosyal Destek projelerinin ev ev dolaşarak sorunların tespiti ve çözümü noktasında önemli hizmetler sunulacağını söyledi. Bildirici, ”Sahada yapılan çalışmaların sosyal hizmet açısından önemli bir yere sahiptir.

ASDEP, aile ve bireylerin sosyal yardım ve sosyal hizmetlere olan ihtiyaçlarının tespiti, ihtiyaca göre sosyal yardım ve sosyal hizmet modellerinin planlanması ve uygulanması, gerektiğinde diğer kamu hizmetlerinden yararlanılmasının sağlanması amacıyla sürecin tüm aşamalarında rehberlik ve danışmanlık içeren bir programdır. Bu programın nihai amacı toplumun özellikle dezavantajlı kesimlerinde yaşam kalitesinin kamu hizmetlerinin etkin kullanımıyla arttırılmasıdır.

ASDEP kapsamında ilimizde istihdamı gerçekleştirilen 38 meslek elemanımız proje kapsamında, Bakanlığımızın belirlediği iş tanımı çerçevesinde sahaya çıkacaktır. Saha çalışmaları hane ziyaretleri şeklinde olacak, her bir ailenin sosyal durumu ve gereksinimleri tespit edilecektir.

ASDEP kapsamında görevli çalışanlarımız tüm iş ve işlemleri kendilerine verilen mobil bağlantılı cihazlarda bulunan uygulama üzerinden yürüteceklerdir. Mobil cihazlarda bulunan uygulama kapsamında girilen veriler Bakanlığa eş zamanlı aktarılıp yapılan ziyaretin sonuçları takip edilecek olup aynı zamanda bu veriler Türkiye’nin ayrıntılı sosyal haritasının çıkarılması için kullanılacaktır.

Yapılan ziyaretler kapsamında hane halkının ihtiyacına hangi kamu hizmetiyle cevap verilebileceği tespit edilip bu kapsamda ilgili kamu kuruluşuna yönlendirmeler yapılacaktır. Bu nedenle sahada görev yapacak sosyal danışmanların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının verdiği hizmetlerin yanı sıra tüm kamu hizmetlerinin iş ve işleyişine hakim olması gerekmektedir.

Bu gereksinim doğrultusunda öncelikle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından, vatandaşa verdikleri hizmetleri sosyal danışmanlarla paylaşmaları beklenmektedir. İkinci olarak sosyal danışmanlar sahadayken ihtiyaç durumunda diğer kamu kurumlarına sevk işlemini sağlıklı yapabilmesi için iletişim kurabileceği görevlilerle iletişim kanalının oluşturulması planlanmaktadır’’ şeklinde konuştu, 

Vali Yardımcısı Bekir Abacı ise, ailenin ve aile ile ilgili yapılan çalışmaların önemine vurgu yaptı. Abacı,”Tüm kurum ve kuruluşların hizmetlerinde aile, çocuk, engelli ve yaşlılara hizmet konusunda gerekli çalışmaları yapmaları gerektiği, özellikle çocuk ve gençlerin sorunlarına yönelik projeler hazırlayarak sorunların çözümüne yönelik çalışmalar büyük önem taşıyor.

Bugün ASDEP tanıtım toplantısı yanında Tunceli iline ataması yapılan İl Müdürümüz Mehmet Akif Bildirici’nin veda toplantısı oldu. İl Müdürümüz Hakkari ilinde görev yaptığı süre zarfında önemli çalışmalar yaparak devletimizin sıcak yüzünü ve şefkatini dezavantajlı ailelere göstermiştir.

Kendisine bu çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Yeni görev yeri olan Tunceli’de de önemli görevler yapacağına inanıyorum” dedi, İHA

Bu haber toplam 752 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İHALE İLANLARI
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari Halkın Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim