• Hakkari24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cefakar öğretmen adayı, anasınıfının açılmasını bekliyor
21 Ekim 2017 Cumartesi 14:49

Cefakar öğretmen adayı, anasınıfının açılmasını bekliyor

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Salkımlı köyünde 4 yıldır odunluk olarak kullanılan okul, cefakar öğretmen adayı 19 yaşındaki Ümran Akmancı’nın gayretleriyle yeniden temizlenirken, anasınıfı olarak kullanılması için de onay bekleniliyor.

İlçe merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunan Salkımlı köyü öğrencileri, taşımalı olarak köye yakın olan Ortaş Köyü İlk ve Ortaokuluna gönderiliyor. Kendi köyünde anasınıfı açmak için Yüksekova Milli Eğitim Müdürlüğüne müracaata bulunan 19 yaşındaki çocuk gelişimi mezunu öğretmen adayı Ümran Akmancı, tek isteğinin köyündeki çocuklara eğitim verebilmek ve kadınlara okuma yazma kursu açmak olduğunu söyledi.

4 yıldır kapalı ve köylüler tarafından odunluk olarak kullanılan Salkımlı İlköğretim Okulunu günlerdir büyük bir çaba içerisinde temizleye çalışan çiçeği burunda öğretmen adayı Ümran Akmancı, köydeki çocukları sahiplenmek istediğini kaydetti.

Odunluk olarak kullanılan okulu yaklaşık 15 gündür yaşlı annesi, yengeleri ile köy sakinleriyle boşaltarak temizledikten sonra eğitim öğretime hazırlamaya çalıştığını söyleyen Ümran Akmancı, “Köyümüzde okul var, öğretmen var, öğrenci var ama işlev yok. İşleve geçmek istedim, çocukları sahiplenmek istedim ve çocuklar bir şeyler öğrensin, bir yerlere gelsinler istedim.

Köyde uğraşacak bir şeyler yok. Yapabilecekleri bir şeyleri yok. Anaokulu veyahut bir anasınıfında kendi alanlarıyla gelişmesi gereken çocuklar yetiştirebilirim, bunu yapmak istedim” dedi.

Okulu önceden düzenlenmek istediğini ifade eden Akmancı, “Yüksekova Milli Eğitim Müdürlüğü gelip baktığında açılabilecek bir okul diyebilsinler istedim. Okul önceden odunluk olarak kullanılıyordu. Düzenlemem çok zor oldu.

Yaşlı annem, yengelerim ve köylülerle birlikte içindeki gereksiz malzemeleri çıkartıp temizlemeye çalıştık. Günlerce durmadan çalışarak ancak bu hale getirdik” diye konuştu.

Okulun açılması için onay beklediğini sözlerine ekleyen Akmancı, masa ve sandalye olmadığını da belirtti. Akmancı, “Temizlik malzemelerimiz yok, kapı ve pencereler kırık, onları onaramadık. Malzemelerim olsa hemen eğitime başlayacağım.

Köyümüz merkeze çok uzak ve bizim burada hiçbir sosyal etkinliğimiz yok ve bu okul açılırsa ben gönüllü bir şekilde kadınlarımıza akşam okuma yazma kursu da verebilirim” şeklinde konuştu.

Köy sakinlerinden Gülnaz Aykın ise, köyde bir anasınıfının açılmasının çok iyi olacağını belirterek, “Kendi çocuklarımızı başka bir köye gönderemiyoruz. Uzaktır, yalnız kalamıyorlar. Burası yakındır, bir sorun olsa hemen koşar yanına geliriz.

Akşamda kurs açılsa bizlerde gelip burada okuma yazma öğreniriz. Okuma yazma bilmeyen kadınlarımız var, onlar içinde güzel bir şey olur. Ben okuma yazma biliyorum, ama çoğu kadın arkadaşlarım bilmiyorlar. Bunun sıkıntısını çok yaşıyorlar. Hastanelere gidemiyorlar.

Okuma yazma öğrenseler, kendileri için güzel şeyler yaparlar. Öğrencilerimiz var, öğretmenimiz var, okulumuz var ama hiçbir malzememiz yok. Okulun eksikleri çoktur” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise, okulun kapatılmasının sebebi ve onay konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. İHA

Bu haber toplam 692 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İHALE İLANLARI
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari Halkın Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim