• Hakkari6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çiçekler Solmadan Projesi kapanış toplantısı yapıldı
25 Ekim 2017 Çarşamba 16:48

Çiçekler Solmadan Projesi kapanış toplantısı yapıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Hakkari Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından yürütülen ve yaklaşık 1 yıldır devam eden “Çiçekler Solmadan” projesinin kapanış toplantısı yapıldı.

Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen “Çiçekler Solmada” projesi kapanış toplantısına kurum müdürleri ve çok sayıda kursiyerler katıldı. Sayı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda konuşan (TOBB) Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Abdullah Karataş,

“Çiçekler Solmadan” projesi süresi 1 yıl olduğunu belirterek bu bir yıllık süre zarfında 6 meslek dalında 150 kursiyere 75’i bayan 75’i erkek olmak üzere 6 farklı meslek dalında eğitimlerin verildiğini söyledi.

Bu eğitimlerle kursiyerlerin kendi mesleğini yapacak bilgi seviyesine ulaştığını ve mesleğini icra etmesi hedeflendiğini ifade eden Karataş,"Bu hedefe ulaşmak için kurslarda kursiyerlerin meslek öğrenmek ve pratik olarak bu mesleğini bizzat yaparak yaşayarak öğrenmesi için atölyeler kuruldu.

Bu atölyeler gerekli malzeme ve teçhizatlarla donatıldı. Kursların bitiminde piyasanın ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman olarak yetişmelerine katkıda bulunuldu. Ayrıca bu kurslardan mezun olan kursiyerlerin kendi mesleklerinde iş yeri sahibi olabilmeleri yolunda İŞKUR il müdürlüğü ve KOSGEB il müdürlüğü işbirliğiyle okulumuzda yaklaşık bir ay süren girişimcilik eğitimleri verildi.

Aldıkları girişimcilik belgeleriyle kendilerinin’de proje yaparak devletin sunduğu hibe imkanlarından yararlanmaları fırsatı sağlandı. Ayrıca her ay sosyal hizmet uzmanımız tarafından aile eğitimi seminerleri düzenlendi.

Bu seminerlere ailelerin katılımını artırmak için servis imkanı sunuldu. Ayrıca kurs süresi boyunca bütün kursiyerlerimize öğle yemeği ve servis imkanı sunuldu. Bu projeyle değişik sürelerde 10 kişi istihdam edildi. Bu projeden yararlanıcı ve dolaylı etkilenenler de beraber yaklaşık 1000 kişiye ulaşan bir kitleden söz edebiliriz.

Bütün bunlardan da anlaşılacağı üzere projelerin toplumsal hayata etkileri göz ardı edilemez. Özellikle ilimiz gibi genç işsizliğin yüksek oranlarda seyrettiği ve vasıfsız gençlerin çoğunlukta olduğu bir yerde bu gençlerin vasıflı hale gelebileceği mesleki eğitim içeren kursların düzenlenmesi işsizliğe bir nebze olsun çare olacak.

Hatta bu meslek öğrenen bireylerin kendi işlerini kurmaları ve yeni bireylere mesleklerini öğretmeleri bir çarpan etkisi yaratacaktır. Proje süresi boyunca desteklerini yanımızda hissettiğimiz Milli Eğitim Müdürümüze, proje faaliyetleri ve süresince ortaklarımız olan esnaf sanatkarlar odamız.

Halk eğitim merkezimiz ve Yüksekova Eğitim Kültür ve Çevre Derneğimize katkılarından dolayı şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Program, Proje Koordinatörü Ayfer Önal’ın gerçekleşen proje faaliyetleri hakkında bilgi vermesi, belge töreni, proje süresince kursiyerler tarafından üretilen ürün sergisinin gezilmesi, Hakkari Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Kültür Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren sanatçılardan Melisa Taş ve Mahmut Duman’ın müzik ziyafeti ve yapılan ikram ile sona erdi. İHA

Bu haber toplam 737 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İHALE İLANLARI
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari Halkın Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim