• Hakkari27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müdür Şimşek’ten kurban kesimi açıklaması
24 Ağustos 2017 Perşembe 15:47

Müdür Şimşek’ten kurban kesimi açıklaması

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Hakkari İl Müdürü Vahap Şimşek, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde besici ve kurban kesecek olan vatandaşların dikkat etmesi gereken konularla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Kurban Bayramının, gerek fert gerekse toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan toplumdaki dayanışma ve birlikteliği pekiştiren bir ibadet olduğunu ifade eden Müdür Şimşek, Müslümanların kurban kesmekle Allah'ın emirlerinden birini yerine getirmiş olduğunu ve kulluk bilincini arttırdığını söyledi.

Şimşek, ”İslam alemi için önemli bir gün olan Kurban Bayramında vatandaşlarımız dini görevlerini yerine getirirken, kurbanlık hayvan alımlarında bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Bu nedenle özellikle damızlık vasfı olan dişi hayvanlar ile gebe hayvanları almamaları gerektiğini, kurban pazar yerlerine damızlık vasfı ve gebe olmayan dişi hayvanların girişine müsaade edildiğinden bu hayvanlara ait veteriner hekimler tarafından düzenlenen "Damızlık vasfı yoktur ve gebe değildir" ibareli raporlarının olup olmadığının sorgulanarak kontrol edilmesi gerekir. Yine aynı şekilde yetiştiricilerimizin il dışına sevk alacakları dişi hayvanların da bu özellikte olması gerekir. Damızlık vasfı ve gebe olan hayvanlara sevk izni verilmeyeceğini, kurban alacak vatandaşlarımızın Bakanlığımız tarafından hazırlanan Kurban Rehberi’ni mutlaka okumaları gerekir. Ayrıca vatandaşlarımızın Bakanlığımız https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr web adresinden almış oldukları hayvanın küpe numarasını girmek suretiyle; hayvanlara ait tür, cinsiyet, yaş, ırk ve sahip olunan diğer bilgilerini öğrenebileceklerdir” dedi.

Bu haber toplam 700 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İHALE İLANLARI
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari Halkın Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim