• Hakkari15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Havuza girenler dikkat
29 Temmuz 2017 Cumartesi 12:17

Havuza girenler dikkat

Kırklareli Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanımız Yusuf Türkyılmaz, özellikle deniz ve havuzdan bulaşabilecek göz enfeksiyonları ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Uzmanlar, sıcak yaz aylarında serinlemenin en güzel yollarından biri olan havuzun genel vücut ve göz sağlığı için birçok tehlikeyi barındırdığına dikkat çekiyor. "Bu tehlikelerden uzak durmanın öncelikli yolu girilecek havuzun doğru seçilmesidir" diyen Kırklareli Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Yusuf Türkyılmaz, hijyenik şartları kötü olan havuzlara girildiği takdirde özellikle göz enfeksiyonlarının kapılmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

"Havuzdaki klor göz sağlığını bozabilir"

Havuzlarda hijyen sağlamak için kullanılan klorun aşırı kullanımının da gözlerde irritasyon meydana getirerek gözlerde kızarıklık ve yanmaya neden olabildiğini aktaran Uzm. Dr. Yusuf Türkyılmaz, "Bundan kaçınmak için özellikle aşırı duyarlı bireylerin yüzücü gözlüğü kullanmaları ve havuzdan çıktıktan sonra vücudu ve göz çevresinin düşük klor oranlı suyla yıkamaları gerekmektedir.

Ayrıca kontakt lens kullanıcılarının havuza kontakt lens ile girmekten kaçınmaları, eğer girdilerse de gözlerde yanma oluşması durumunda kontakt lenslerini çıkararak lens solüsyonuyla yıkamaları göz sağlığının bozulmasını engellemek için yapmaları gerekenlerdir" dedi.

 

"Deniz suyu da göz sağlığını bozabilir"

Deniz suyunun yüksek tuz içeriği ile bakteriler için çok uygun bir yaşama ortamı olmasa da deniz suyu temizliğinin yer yer farklılık gösterdiğini de ifade eden Dr. Türkyılmaz, "Yüksek konsantrasyonda tuz bulundurması nedeniyle deniz suyunun gözlere teması alerjik reaksiyonları tetiklemekte ve yine bakterilerle maruz kalınması sonrası konjonktivit tablolarına neden olmaktadır. Bu nedenle denizde ve havuzda gözlerin açılmaması ya da yüzücü gözlüğü kullanılması yararlı olacaktır" ifadelerini kaydetti. İHA

Bu haber toplam 3178 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İHALE İLANLARI
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari Halkın Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim