• Hakkari25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlkokul öğrencileri, tekne orucu tuttu
02 Haziran 2017 Cuma 13:55

İlkokul öğrencileri, tekne orucu tuttu

Van Bahçesaray’da ’Değerler Eğitimi Projesi’ kapsamında ilkokul öğrencilerine oruç eğitimi verilmeye başlandı.

Bahçesaray İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürütmekte olduğu “Değerler Eğitimi Projesi” kapsamında öğrencileri oruca alıştırmak amacıyla ‘tekne orucu’ hayata geçirildi. Sahura aileleri tarafından kaldırılan öğrenciler öğlen ezanının okunmasıyla birlikte hep beraber oruçlarını açtı.

‘Tekne orucu’ hakkında bilgi veren Bahçesaray İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kasım Erva, “Ramazan orucunu tutmanın faydaları ve bu ayın bereketleri saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Her şeyin zekatı olduğu gibi, bedenin zekatı da oruçtur.

Oruç, insanları dünyada kötülüklerden sakındıran, ahirette de cehennem azabından koruyan ve günahların bağışlanmasına vesile olan bir ibadettir. Cenâb-ı Hak Kur’ân-ı Kerim’de şöyle buyurur: “Ey îman edenler! Oruç sizden evvelkilerin üzerine farz kılındığı gibi sizin üzerinize de farz kılındı.

” (bakara183) Ayetlerini hatırlatarak öğrencilerimize bu Ramazan ayı maneviyat iklimini yansıtmak istediklerini, sahur zamanı ailesi ile uykudan uyanan ve oruçluyken aynı heyecanı yaşayan çocukların yetişmesi gerekmektedir.

Şunu da unutmamalıyız ki, gerçek manada oruç tutmayanların kendilerine oruçlarından sadece aç ve susuz kalmalarından başka hiçbir faydasının olamayacağını da hepimiz çok iyi bilmeliyiz. Birçok hikmeti olmakla beraber orucun mana ve mahiyeti budur. Çocuklarımızın bu atmosfer içinde büyümesi bizi onura edecektir.

Değerler eğitimi kapsamında Okullarımızda başlattığımız Tekne Oruç’u öğrencilerimiz arasında yoğun ilgi gördü. Bu etkinliğimiz ile Ramazan ayının bereketi, maneviyatı çocuklarımıza yansıtmak adına güzel bir uygulama oldu.

Öğrencilerimiz kendi aralarında oruç tutmayı teşvik edici rol üstlendi. Bu durum bizim için kazanılmış bir değerdir. Bu değerlerin küçük yaşlarda verilmesi çocuklarda ileriki yıllarda alışkanlık haline gelmektedir” dedi.

 ‘Tekne orucu’nun diğer okullarda da yapılacağını belirten Erva, "İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün yürütmekte olduğu “Değerler Eğitimi Projesi” kapsamında Mirhasan İlkokulumuzda başlattığımız ‘tekne orucu’ çalışmamız diğer okullarımızda da devam edecektir.

Gönüllülük esası ile yürüttüğümüz bu çalışmada emeği geçen okul yöneticilerimize, okul aile birliği yönetim kuruluna, velilerimize ve yarınlarımız olan çocuklarımıza teşekkür ediyorum" diye konuştu. İHA

Bu haber toplam 1115 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İHALE İLANLARI
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari Halkın Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim