• Hakkari4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sınır kapıları bölgeyi canlandıracak
16 Kasım 2017 Perşembe 12:22

Sınır kapıları bölgeyi canlandıracak

Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Taş, Esendere Sınır Kapısının ithalat ve ihracata 2014 380 milyon, 2015 yılında ise 180 milyon dolar ile birinci sırada olduğunu söyledi.

Hakkari Yüksekova Esendere Sınır Kapısında yapılan ithalat ve ihracatta bölge illerinden daima ileride olduklarını belirten Başkan Taş, bazen inişli çıkışlı dönemler olmasına rağmen, 2014 yılında gerçekleşen 380 milyon ve 2015 yılında ise 180 milyon dolar ihracatla bölgede birinci sırada olduklarını belirtti.

Taş, ”Irak’a açılan Çukurca-Üzümlü Sınır Kapısı sadece geçişlere açıktır. Yine Irak’a açılan ancak aktif olmayan Şemdinli-Derecik Sınır Kapısının aktif hale gelmesiyle bölgeye büyük bir katkı sunacaktır.

Çukurca-Üzümlü Sınır Kapımızda altyapı eksikliği nedeniyle sınır ticareti kapsamında bize tahsis edilen tarım ve sanayi ürünleri kotalarını kullanamadık. Bu sınır kapımıza ivedi olarak yol, lojman ve kalıcı binaların yapılması en büyük beklentimizdir.

Yine Bakanımızdan Üzümlü Sınır Kapımızda geçişlerde her bir yolcu için beraberinde getirilmesine müsaade edilen ürün miktarının arttırılması hususunda pozitif ayrımcılık beklemekteyiz.

İlimizin İran ve Irak’a sınırı bulunması, yer altı zenginlikleri, doğal tabiatı ile gelecekte ticari, ekonomik ve sosyal kalkınmada çok önemli gelişmelerin yaşanacağı stratejik bir konuma sahiptir.

Bütün çabamız kısa vadede ivedi olarak her alanda yapılacak atılımlarla hep birlikte ilimizin ve bölgemizin kalkınmasında bütün dinamikleri hayata geçirmektir. Genç nüfusumuz bizim için bir avantajdır. İşsizlik sorunlarımızın başını çekmektedir.

Bu gençlerimize yeni istihdam alanları yaratarak her birinin ekonomik refaha ulaşmasını sağlamak, siz hükümetimizin değerli temsilcileri ve yereldeki tüm iş adamlarımızın destekleri ile mümkün olacaktır” şeklinde konuştu. İHA

Bu haber toplam 699 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İHALE İLANLARI
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari Halkın Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim