• Hakkari26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tunceli Cemevi’nden birlik iftarı
11 Haziran 2017 Pazar 15:06

Tunceli Cemevi’nden birlik iftarı

Tunceli’de cemevinde birlik iftarı düzenlendi.

Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Cemevi, Ramazan nedeniyle cemevi bahçesinde birlik iftarı verdi.

Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt, Müslüman dünyasında yaşanan çatışmalara değinerek, “Aslında böyle günler birlik ve beraberliğimizi pekiştirmek için birer fırsat. Bugünleri böyle değerlendirmek, bir araya gelmek, ortak müştereklerde bir araya gelmemiz gerekiyor. Kan dökerek, birbirimizi katlederek, öldürerek, inciterek hiçbir zaman doğru noktaya varamayız.

Huzura, birliğe, beraberliğe varamayız. Ben, bütün İslam dünyasındaki kavgaların, dünyadaki kavgaların, savaşların bitmesini cenabı Haktan bu mübarek ayda niyaz ediyorum” dedi.

Cemevine verilen iftardan dolayı teşekkür eden Tunceli Vali Vekili Hasan Çiçek ise, “Anadolu toprakları tarih boyunca birçok medeniyete, kültüre, farkı dinlere, dillere ırklara beşiklik, vatanlık etmiş durumdadır.

Bu farklı medeniyet ve kültürlere beşiklik etmesinden ötürü çok güzel renk ve ahenk de ortaya çıkmıştır. Bu renk ve ahengi bozmak isteyen içte ve dışta birçok düşmanı da beraberinde getirmiştir. Binlerce yıllık tarihe özellikle son bin yıllık tarihe baktığımızda bu renk ve ahengi bozmak isteyenlerin hiçbir şekilde başarılı olamadıklarına hepimiz de tarih de şahittir.

Özellikle cumhuriyetle birlikte bu ülkede yaşayan Türklerle, Kürtleri, Sünnilerle Alevileri, diğer etnik ve dini grupları birbirine düşürmek için çok ciddi çalışmalar yapılmış ancak hiçbiri başarıya ulaşamamıştır. Bu güçlü rengi, ahengi hiç kimse bozamayacaktır” diye konuştu.

Birlik iftarına Tunceli Vali Vekili Hasan Çiçek’in yanı sıra, Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt, Alevi Dedeleri, kurum amirleri, esnaf ve vatandaşlar katıldı. İHA

Bu haber toplam 937 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İHALE İLANLARI
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari Halkın Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim