• Hakkari15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ZORUNLU EĞİTİMDE ÖNEMLİ GELİŞME
03 Haziran 2017 Cumartesi 23:31

ZORUNLU EĞİTİMDE ÖNEMLİ GELİŞME

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, zorunlu eğitim süresinin artırılacağını belirterek, "Biz geldiğimizde insanımızın eğitim süresi yaklaşık 5 yıldı. Bunu 12 yıla çıkardık, şimdi de 13 yıla çıkaracağız" dedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas'ta Gürün İlçe Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı tarafından düzenlenen iftar programında konuştu.

"İKİLİ EĞİTİM SİSTEMİ KALKIYOR"

Gelecek dönem daha iyi bir eğitim vermek için ikili eğitimi kaldıracaklarını belirten Bakan Yılmaz, "İnşallah 2019 yılı sonuna kadar yapacağız. Yine kaliteli eğitim vermek için mutlaka okul öncesi eğitimi zorunlu eğitim kapsamına almamız lazım. Yani insanımızın eğitim süresini arttırmamız lazım" dedi.

"ZORUNLU EĞİTİM 13 YIL OLACAK"

AK Parti iktidara geldiğinde eğitim süresinin 5 yıl olduğunu hatırlatan Yılmaz "Şimdi 8 yıl. Ama ortalaması 12 yıl olması lazım. Zaten 12 yıl zorunlu eğitimi getirdik. Okul öncesi eğitimi de bir yıl alacağız. Dolayısıyla Türkiye'deki zorunlu eğitimi 13 yıla çıkaracağız. Dersliklerdeki öğrenci sayısını azaltacağız, öğretmen sayısını arttıracağız, öğretmen başına düşen öğrenci sayısını azaltacağız. Daha kaliteli bir eğitim vereceğiz. Öğretmenlere performans sistemi getireceğiz. Türkiye iyi bir yolda ilerliyor" dedi.

"HAK TEMELLİ EĞİTİM VERECEĞİZ"

Hak temelli eğitim vermek istediklerini bunun içinde değerler eğitiminin çok önemli olduğunu ifade eden Yılmaz, "Şuna çok inanarak söylüyorum maddi yönden de Türkiye'nin eğitimi iyi bir yerde, manevi yönden de iyi bir yerde. Önümüzdeki dönemde inşallah müfredatı da gözden geçiriyoruz. Değerler eğitimini de evlatlarımıza daha fazla vereceğiz. Barış istiyoruz, huzur istiyoruz, hak istiyoruz. Kimse kimsenin hakkına el uzatmasın diyoruz. Bu ailede, çevrede ve okulda verilir. Ama birisi eksik olursa sıkıntı olur. Sadece okulda verirsek yeterli olmaz ailede de verilmesi lazım. Yaşadığımız ortamın da vermesi lazım" diye konuştu.

Bu haber toplam 3237 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İHALE İLANLARI
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari Halkın Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim