• Hakkari29 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çocuk Dilenciler Şehir Merkezini Mesken Tuttu
11 Eylül 2017 Pazartesi 11:38

Çocuk Dilenciler Şehir Merkezini Mesken Tuttu

Erzurum’da dilenci çocukların sayısındaki artış dikkat çekmeye başladı.

Neredeyse kırmızı ışık bulunan her caddede en az 3-5 dilenci çocuğun görülmeye başlandığı Erzurum’da, yabancı uyruklu dilencilerin sayısı da çoğaldı.

Erzurum’da trafik akışının yoğun olduğu caddeler dilenci çocukların adeta akınına uğramaya başladı. Aralarında sığınmacı ailelerin çocuklarının da bulunduğu küçük dilenciler, kırmızı ışıkta duran araçları dört koldan abluka altına alıyorlar.

Kimi sürücüler ellerini açarak camlara yapışan çocuk dilencileri geri çevirmezken, kimileri de bu talebe sert tepki gösteriyor. Vatandaşlar, dilenci çocuklarla ilgili olarak belediyenin çeşitli önlemler alması çağrısında bulunarak, "Yolu kaldırımı anlıyoruz da, caddelerde araçların önlerine atlıyorlar. Allah korusun hayatlarını bile kaybedebilirler" dediler.

Kırmızı ışık bulunan her caddede en az 3-5 çocuğun dilencilik yaptığını söyleyen sürücüler, ışıklarda adeta pusuya yatan çocukların büyük bir çoğunluğunun sığınmacı ailelere ait çocuklar olduğunu dile getirerek, "Sığınmacı ailelere devletimiz zaten elinden gelen ilgiyi gösteriyor, yardım ediyor. Hal böyle iken çocuklarına bir de dilencilik yaptırıyor olmalarını kabul edemeyiz" diye konuştu.

KURUMLAR ORTAKLAŞA HAREKET ETMELİ

Erzurum’da belediyelerin, polisin ve ASP yetkililerinin dilençi çocuklara yönelik olarak ortak bir çalışma yapması gerektiğini dile getiren Erzurumlu vatandaşlar, "Bu çocukların aileleri tespit edilmeli, sosyal durumları incelenmeli ve ebeveynleri uyarılmalıdır.

Eğer aileleri devletten herhangi bir yardım alıyorsa, çocuklarını dilendirmeleri halinde bu yardımların verilmeyeceği ifade edilmelidir. Bu çocuklara yazıktır, günahtır. Akşama kadar caddelerde araçların önlerine atlayıp duruyorlar.

Onların eğitim görmeleri, okumaları gerekiyor. Bugünden onlara sahip çıkmazsak, yarınlarımızı kaybederiz" diye konuştular. Özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nün, bu hususta lokomotif bir kurum olması gerektiğini vurgulayan Erzurumlu vatandaşlar, "Bu kurum da birşey yapmayacaksa, daha kim yapacak?" diye sordular.

BAZI AİLELER ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMİŞ

Aynı denetim ve kontrollerin sığınmacı ailelerin çocukları için de yapılması gerektiğini dile getiren vatandaşlar, bazı ailelerin bu işi alışkanlık haline getirdiklerini belirterek, "Hiçbir ihtiyacı yokken kolap para kazanma yolu olarak çocukları gören aileler de var.

Bazen Erzurum’a Güneydoğu’dan dilenmek için gelen ailelere de rastlıyoruz. Kısaca Erzurum dört bir koldan dilencilerin istilasına uğramış durumda. Camilerde, caddelerde, çarşılarda, pazarlarda her yerlerde bunlar var.

Çocukların kullanılmasına izin verilmesin, caddeler ve sokaklar dilenci çocuklardan temizlensin. Bunun için ilgili kurumların ortak bir çalışma yürütmesi pekala mümkündür ve kesinlikle sonuç da alınır. Yeter ki yetkililer böyle bir kaygı içerisine girsinler" diye konuştular. İHA

Bu haber toplam 868 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İHALE İLANLARI
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari Halkın Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim