• Hakkari21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gaz lambası altında nostaljik tıraş
05 Eylül 2017 Salı 10:39

Gaz lambası altında nostaljik tıraş

Bursa'da antikacı dükkanını andıran berber dükkanında müşteriler kendi makas ve usturalarıyla gaz lambası ışığında tıraş oluyor.

Yıldırım ilçesinde berber dükkanı işleten Ramazan Doksar, müşterilerini Osmanlı devrindeki gibi gaz lambası altında tıraş ederek nostalji yaşatıyor. İlkokulu bitirdikten sonra berber olmaya karar veren Ramazan Doksar, 2012 yılında açtığı dükkanıyla Bursa'da bir ilki gerçekleştirdi.

Osmanlı'dan kalma geleneklerle tıraş yapmaya devam eden Berber, eski ve yeniyi bir araya getirdiği dükkanında nostaljik bir hava içinde gaz lambası altında tıraş yapıyor. Görenlerin şaşırdığı dükkanda birçok hizmet bir arada veriliyor. Sabit müşterilerin ise kişiye özel tıraş malzemeleri hazırda tutuluyor.

İlkokulu bitirdikten sonra kuaförlüğe başladığını ifade eden Doksar, "2-3 yıl ustamın yanında mesleği öğrenerek kalfa oldum. 2012 Eylül ayında da kendi kuaför dükkanımı açtım. O zamana kadar antikaya karşı bir ilgim yoktu.

Sabit müşterilerimle randevu sistemiyle çalışıyorum. Bu yüzden gün içinde boş vakitlerim oluyor. Boş vakitlerimi nasıl doldururum diye düşünmeye başladım. Maddiyattan çok, manevi bir oyalanma yolu seçtim.

Antikaya merak salmaya başladım. Eski eşyalara olan ilgim arttı. Dükkanıma ufak tefek antika eşyalar alarak, dekorasyon yapmaya başladım. Daha sonra işler ilerlemeye başladı. Dükkanıma gelen müşteriler de benim gibi eskiye ve nostaljiye meraklı insanlar. Mekanımı klasik ve modernizmin bir arada olduğu bir dükkan haline getirdim" dedi.

Kendisine ait ufak bir tezgahta tasarımlar yaptığını söyleyen Doksar, "Onun üzerinde kendime ait farklı tasarımlar yapmaya çalışıyorum. Bir gün elime eski çevirmeli telefonlardan aldım. 'Bununla ne yapabilirim' diye düşünmeye başladım.

Sonra kafamda bir lamba yapabileceğim fikri doğdu. Telefondan gaz lambası yapabilmek için uğraştım. Deneme- yanılma yöntemiyle bir şekilde telefonu, gaz lambasına çevirdim. Sonra yaptığım telefonlara istekler artınca, bunun elektrikli modelini de yapmaya başladım.

Şu an iş yerimin her tarafı lambalarla doldu. Bunun yanına farklı nostaljik ürünler ekledim. Dükkanımı farklı bir konseptin içine soktum" ifadelerini kullandı.

Müşterileriyle olan ilişkilerinden de bahseden Ramazan Doksar, "Sabit müşterilerle çalıştığım için kişiye özel tıraş aletleriyle kesim yapıyorum. Yaklaşık 40 kişinin üzerinde sabit müşterim var. Bunların tıraş olduğu aletlerin hepsi bir birinden farklı. Her birini yaptırdığım dolabın bir gözünde saklıyorum. İsteyen herkesin tıraş malzemelerini ayrı tutabiliyorum.

İsteyen herkesin ismini dolaba yazıyorum. Onların isteklerine göre de tıraşlarını yapıyorum. Bu fikir müşteriler açısından da çok güzel oldu. Özellikle seçici ve hassas insanlar bu hizmetten çok memnun.

Beni tanımayanlar bile bu caddeden geçerken, özellikle gece geçtiklerinde dükkanıma kesin uğruyorlar. İçeriyi gezmek istiyorlar. Tıraşa ihtiyacı olmayan insanlar, sırf buranın nostaljik kokusunu alabilmek için tıraş oluyor" diye konuştu. İHA

Bu haber toplam 881 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İHALE İLANLARI
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari Halkın Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim