• Hakkari22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gıda enflasyonuna karşı 4 aşamalı plan
07 Mayıs 2017 Pazar 23:41

Gıda enflasyonuna karşı 4 aşamalı plan

Nisan ayı enflasyonun açıklanmasının ardından gıda fiyatları en çok konuşulan konu oldu. Başbakan yardımcısı Şimşek, gıda enflasyonuyla mücadele için yeni planı açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, gıda enflasyonunu düşürmek amacıyla belirlenen yeni planı açıkladı. 

İşlenmemiş gıda fiyatlarındaki gelişmelerin enflasyon görünümüne olumsuz yansımalarının sürdüğüne işaret eden Şimşek, bu etkiyi kısa vadede sınırlandıracak bir dizi önlem ele alındığını ve görev dağılımı yapıldığını kaydetti.

'Yeni bir dış ticaret stratejisi belirlenecek'

İşlenmemiş gıda ürünlerinde iç piyasada arz sürekliliğini gözeten dış ticaret tedbirleri alacaklarına dikkati çeken Şimşek, bu hususta yürütülen çalışmanın en kısa sürede komiteye sunulacağını ifade etti.

Şimşek, bu adımın gıdada fiyat oynaklıklarının ve yüksek enflasyonun önüne geçilmesi açısından en kritik adımlardan birisi olacağını belirtti.

Ekmekte yeni fiyat düzeni

Ekmekte fiyat belirleme sürecine ilişkin yeni düzenlemeler de kararlaştırdıklarını anlatan Şimşek, şöyle devam etti:

"Arz zincirindeki belirli noktalarda rekabet koşullarının detaylı incelenmesi ve saklanabilir ürünlerde yasa dışı stoklamaya ilişkin denetimlerin artırılması hususlarında kısa sürede önemli adımlar atacağız. Arz artışı için vergi teşvikleri üzerinde de çalışıyoruz. Sağlıksız fiyat oluşumlarının gözlendiği taze meyve ve sebzede alternatif pazarlama kanallarını devreye sokacağız. Bunların bir kısmı hakkında karar aldık, uygulama süreci hemen başlatılacak. Diğer konuları ise bu ayki ikinci bir toplantıda karara bağlayacağız ve uygulamaya koyacağız."

'Gıda, soğuk zincirden çıkmadan tüketiciye ulaşacak'

Şimşek, bir yandan kısa vadeli tedbirler alınırken, uzun vadede tarımsal üretim kapasitesini artıracak ve sektördeki yapısal sorunları giderecek önlemlere de büyük önem verdiklerini vurguladı.

Ürünlerin arz zincirinde üreticiden tüketiciye giderken geçtiği aşamalara uluslararası normlarla uyumlu standartlar getirilmesi hedefini açıklayan Şimşek, bundan sonraki süreçte paketleme, saklama ve nakliye gibi lojistik işlemlerde uyulması zorunlu kuralların olacağını belirtti.

Şimşek, " İşlenmemiş gıda ürünleri hasat sonrasında gireceği soğuk zincirden hiç çıkmadan tüketiciye kadar ulaşacak." dedi.

Teşvik paketi yolda

Ticari maliyetleri hafifletmek ve uygulamaları hızlandırmak amacıyla kapsamlı bir teşvik paketi de hazırladıklarını dile getiren Şimşek, Gıda Komitesinin tarımsal üretimin finansmanı konusuna özel ilgi gösterdiğini söyledi.

Şimşek, lisanslı depoların yaygınlaştırılması ve kullanımının teşvik edilmesinin gündemde olduğuna dikkati çekerek, bu sayede ürün sertifikasyonu sisteminin gelişeceğini ve üreticilerin teminat sorunlarını aşabileceğini kaydetti.

Lisanslı depoculuğun öncelikli yatırım konuları arasına alınması ve bu alandaki yatırımların teşvik uygulamalarından, bölgesine bakılmaksızın 5. bölgede gerçekleştirilmiş gibi yararlandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsatan Şimşek, "Üretici birlikleri ve hallere ilişkin de detaylı çalışmalar yürütülüyor. Sektördeki diğer yapısal sorunlara da en kısa sürede neşter atılması hedefleniyor." diye konuştu.

 

KAYNAKAA

 

 

Bu haber toplam 3210 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İHALE İLANLARI
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari Halkın Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim