• Hakkari17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kurban Bayramı tatilinin bilançosu ağır oldu: 122 ölü
05 Eylül 2017 Salı 13:40

Kurban Bayramı tatilinin bilançosu ağır oldu: 122 ölü

İçişleri Bakanlığı, bayram tatili süresince trafik polis ekiplerince 1 milyon 73 bin 86 araç/sürücünün denetlendiğini, eksikliği görülen 170 bin 895’ine ceza uygulandığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, karayollarında, 2016 yılındaki Kurban Bayramı'na göre pik saatler esas alındığında bu bayramdaki araç yoğunluğunda yaklaşık yüzde 20 oranında artış olduğu belirtilerek bu bayramda yaşanan araç yoğunluğunun son yılların en fazlası olduğunun tespit edildiği kaydedildi.

Vatandaşların bayram tatili öncesi, süresi ve sonrasında güvenli bir yolculuk yapabilmesi amacıyla bir dizi tedbirler alındığı ve uygulamalar gerçekleştirildiğine dikkat çekilerek bu kapsamda; bu bayram için diğer bayramlarda görevlendirilen ekip ve personel sayısının iki katına çıkarıldığı, toplamda 6 bin 635 ekip ve 52 bin 936 personelin görevlendirildiği, trafik ekiplerinin sorumluluk alanlarında ve denetim noktalarında etkinliğinin ve görünürlüklerinin öne çıkarıldığı vurgulandı.

24 Ağustos- 03 Eylül 2017 tarihlerinde jandarma ve polis trafik ekiplerince müşterek olarak Türkiye Trafik Güvenliği Denetimi 5 ve 6 gerçekleştirildiği kaydedilerek iki denetimde 353 bin 963 araç/sürücünün denetlendiği, 34 bin 54 ceza uygulandığı, 6 bin 26 aracın trafikten men edildiği, 144 sürücü belgesinin geçici olarak geri alındığı, 9 çalıntı araç ve 164 aranan şahsın yakalandığı belirtildi.

 

"bin 800 noktada uyarıcı mesaj gönderildi"

İçişleri Bakanlığınca, bayram süresince kazaların azaltılması amacıyla yoğun bir kamuoyu bilgilendirme faaliyeti yürütüldüğü, bu kapsamda tüm GSM operatörleriyle mola noktalarında ve navigasyonlar (Yandex) aracılığıyla kazaların yoğunlaştığı bölgelerde bin 800 noktada uyarıcı mesaj gönderildiği kaydedildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından, köşe yazarları ve görsel medya kurumlarına ‘Frene değil kurala güven’ içeriğiyle trafikte farkındalığı artırmak amacıyla mektup gönderildiği ifade edilerek, ifadeye 17 köşe yazarının 31 defa köşesinde yer verdiği, 10 haber sunucusunun ekranlarında ‘Frene değil, kurala güven’ ile ilgili kampanyaya destek verdiği, ana haberlerde 207 defa trafik bilgilendirme haberleri yer aldığına dikkat çekildi.

Araç içerisinde kemer takmayla ilgili (özellikle arka koltukta) sosyal medyada farkındalık oluşturulduğu ifade edilerek, "Trafik güvenliğine yönelik 33 kamu spotu hazırlanmış, ulusal/yerel TV kanallarında ve sosyal medyada yayınlanmıştır.

69 ilde 291 adet maket/model trafik ekip aracı güzergaha yerleştirilerek trafik denetimlerinde algılanan yakalanma riski duygusunu artırmak amacıyla kullanılmıştır. 81 ilde, görünür bütün kavşaklar ve il, ilçe giriş çıkışlarında trafik kurallarına uyulmasını sağlamak amacıyla uyarıcı afişler asılmıştır.

24 güzergahta otobüslere sivil yolcu olarak bindirilen 24 merkez personeli tarafından bindiği araç sürücüsü denetlenerek, ihlali görülen 9 sürücüye 12 adet ceza uygulanmıştır. 41 merkez personelinden oluşan 14 ayrı sivil ekip, tedbirleri ve ekipleri denetlemek üzere görevlendirilmiştir. 24 ilde 28 adet drone ile 110 saat trafik denetimi yapılarak, 525 adet kural ihlali bildirilmiştir.

Trafik yoğunluğu olan 6 ilde 43 güzergahta 66 saat süreyle helikopter ile trafik denetimi yapılarak, 10 adet kaza, 52 adet kural ihlali bildirilmiştir. Karayolları Genel Müdürlüğünce işletilen 2 bin 155 kilometre otoyol ağında ortalama hız denetimi yapılmıştır. Kazaların yoğun olduğu 20 güzergahta her 10 kilometreye bir ekip görevlendirilmiştir" denildi.

Bayram tatili süresince trafik polis ekiplerince 1 milyon 73 bin 86 araç/sürücünün denetlendiği, eksikliği görülen 170 bin 895’ine (yüzde 15,9) ceza uygulandığı vurgulanan açıklamada, trafik kazalarına dikkat çekmek amacıyla bayram namazı hutbesinde vatandaşlara bilgilendirme yapıldığı da belirtildi.

Kazaların oluş şekli ve zamanları incelendiğinde; kazaların çoğunluğunun 18.00 - 22.00 saatleri ile 04.00 - 08.00 arasında gerçekleştiğine dikkat çekilerek şöyle denildi:

"Kazaların büyük bir çoğunluğunun tek araçlı, yoldan çıkma, refüj, banketlere ve duran araç/engel/cisme çarpma, savrulma şeklinde meydana geldiği görülmüştür. Meydana gelen kazalarda kavşak kazalarının ve yayaya çarpma kazalarının önemli bir yer tuttuğu tespit edilmiştir.

Kaza kara noktalarındaki ölümlü kaza sayısında düşüş

Açıklamada, "Alınan tedbirler sonucunda, kazaların yoğunlaştığı 20 güzergahta daha önceki yıllarda meydana gelen kazalarda ortalama 10 vatandaşımız hayatını kaybederken, bu bayramda bu noktaların tamamında 2 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.

Motosikletlerle ilgili yapılan uygulama ve alınan tedbirler sonucunda 2017 Ramazan Bayramı’nda motosikletli ölümlü kaza sayısı 11’iken bu bayram ölümlü kaza sayısı 3’e düşmüştür. 2016 yılının tümünde kazalarda günlük ortalama 20 vatandaşımız hayatını kaybederken,

bu bayramda trafik yoğunluğu ve seyir süreleri artmasına rağmen alınan tedbirler sayesinde şu ana kadar elde edilen verilere göre günlük ortalama 12 vatandaşımız hayatını kaybettiği tespit edilmiştir" ifadeleri kaydedildi.

Karayollarındaki araç yoğunluğu yüzde 20 artmasına rağmen ölümlü kazalarda ölüm oranında yüzde 15 düşüş oldu. Ayrıca, son dokuz yılda dokuz gün bayram tatili olan beş yılın Kurban Bayramı kazaları dikkate alındığında, 2017 yılı bayram tatili süresinde araç yoğunluğunun bir önceki yıla göre yüzde 20 artmış olmasına rağmen kazalardaki ölüm oranında yüzde 15 bir azalma meydana geldiği belirtildi.

"Alınan tüm tedbirlere rağmen, maalesef 10 günlük bayram tatili süresince meydana gelen kazalarda 122 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir"

Trafikte meydana gelen can kayıplarının azaltılması amacıyla günlük meydana gelen kazaların analizleri yapıldığı vurgulanan açıklamada, bu bayramda da meydana gelen kazaların analizleri ve alınan tedbirler gözden geçirilerek, önümüzdeki bayram dönemlerinde, trafik kazalarından kaynaklı yaralanmaları ve ölümleri azaltmaya yönelik ilave tedbirler planlanarak, bu yönde çalışmaların artırılacağı kaydedildi.

"Frene değil kurala güven"

Açıklama şöyle devam etti:
"Bayram süresince trafik ile ilgili alınan tedbirler ve kamuoyu oluşturma çalışmalarına destek veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım olmak üzere tüm bakanlarımıza, milletvekillerimize, basın yayın organlarımıza, köşe yazarlarımıza, haber sunucularımıza, sanat ve spor camiamıza, sosyal medya fenomenlerimize ve tabi ki kurallara uyan ve birbirlerini uyaran vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

Önemli olan karşılaştırmalı istatistikler değil, trafik konusunda bilinçlendirme ve farkındalık oluşturarak bir kişinin hayatını kurtarmaktır. Söz konusu insan hayatı olduğunda istatistiklerin bir anlamı ve önemi yoktur." İHA

Bu haber toplam 760 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İHALE İLANLARI
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari Halkın Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim