• Hakkari28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tunceli’de Seyit Rıza ve arkadaşları anıldı
16 Kasım 2017 Perşembe 12:06

Tunceli’de Seyit Rıza ve arkadaşları anıldı

80 yıl önce Dersim askeri harekatı sırasında Elazığ Buğday Meydanı’nda idam edilen Seyit Rıza, oğlu Resik Hüseyin ve diğer 5 arkadaşı için anma programı gerçekleştirildi.

CHP İl Başkanlığı tarafından Seyit Rıza Meydanı’nda gerçekleştirilen anmada konuşan İl Başkanı Ali Rıza Güder, “Geçmişin acılarından kin ve intikam duygusu yaratmanın peşinde olmadığımızı, yaşanmış acıların bizi bölmesini değil birleştirmesini söylemek için buradayız” dedi.

“Biz Dersimliler, 1938’i yargılayıp 1923’ü mahkum etmenin, 1938 Dersim felaketini yargılayıp 1923’ün şanlı cumhuriyetini mahkum etmenin peşinde olmayacağız” diyen İl Başkanı Güder, “Bu ülkede birlik içinde, acısı bir, sevinci bir, davası bir Büyük Toplumu yaratmanın yeniden Ulus olmanın düşünü kuruyoruz.

Payımıza düşen çoğu zaman zulmü olsa da Cumhuriyetin şanıyla gururluyuz ve onun bir parçasıyız” şeklinde konuştu.

Seyit Rıza ve arkadaşlarının idam edilmelerinin yıldönümü nedeniyle dernekler de anma gerçekleştirdi.

Seyit Rıza Meydanı’nda gerçekleştirilen anmada bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin katılırken, askeri harekatı anlatan fotoğraflar taşındı.

Anmaya katılanlar adına konuşan Sanatçı Ferhat Tunç, askeri harekat esnasında yaşanan trajedilere değinerek, “Dersim’de aralarında Seyit Rıza’nın da bulunduğu 7 büyüğümüzün idam edildiğini biliyoruz.

Ancak geride ömür boyu hapis cezalarına çarptırıldıktan sonra cezaevlerinden cesetleri çıkan diğer Dersim büyüklerine ilişkin kesin bir bilgiye henüz ulaşılamıyor. Onlarca Dersimlinin insanlık dışı koşullarda aç ve susuz bırakıldıktan sonra hayatlarını kaybettikleri ve cesetlerinin ailelerine teslim edilmek yerine kimsesizler mezarlığına gömüldükleri biliniyor.

Sadece Seyit Rıza ve 6 yol arkadaşını değil farklı cezaevlerinde ölüme mahkum edilenleri de saygıyla ve minnetle anıyoruz” dedi.

Konuşmanın ardından katılımcılar oturma eylemi gerçekleştirdi. Anma, Seyit Rıza ve arkadaşları için hazırlanan lokmaların dağıtılmasıyla sona erdi. İHA

Bu haber toplam 934 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İHALE İLANLARI
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Hakkari Halkın Sesi Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim